Kulečník
Od počátku k současnosti....
Již ve 12.století se v Anglii zahnutými holemi posouvaly po trávníku koule skrz branku, za níž byla koule, do které se hráč musel trefit a tato druhá koule pak měla porazit kuželku. Tomu nasvědčuje překlad anglických slov billy - koule a yard - dvůr, hřiště. Hrálo se na nízko střiženém trávníku v prostorech panských sídel. Postupem doby a samozřejmě lidskou vynalézavostí se hra přesunula ze zahrad do interiérů. Trávník vystřídal plátnem potažený stůl a billiard nebo chcete-li kulečník byl na světě. Během 18.století postupně vymizely branky a přibyla další koule. Takto zřejmě vznikl karambol.
Tágo, jak ho známe dnes, je datováno do počátku 17.stolení, tedy do doby renesance. Zajímavostí té doby je fakt, že ženy mohly hrát kulečník pouze obráceným, tedy silnějším koncem tága, a to z obavy mužů o protržení plátna.
Původní kulečníkový stůl neměl gumové mantinely, ale pouze dřevěné okraje. Opravdový úspěch zaznamenal kulečník s příchodem průmyslové revoluce v polovině 19.století s nástupem nových technologií a materiálů. Do doby kdy světlo světa uzřela vulkanizovaná guma, mohli hráči o kulečníku, jak ho známe dnes, pouze snít. Přesto byla cesta k modernímu kulečníku ještě dlouhá. V pasátých letech mantinely opatřili gumou, desku potáhli suknem a špičku tága kůží. Rovněž tvar a rozměr stolu prošel několika změnami. Vyjímkou nebyly čtvercové ani kruhové. Nakonec se ustálil dobře známý tvar obdélníku s poměrem stran 2:1. Dřevěnou desku stolu nahradila břidlice a dřevěné koule pak slonovina. Dnes máme k dispozici špičkové a velmi odolné koule z fenolové přiskyřice. Měnila se však i samotná hra. Původně se hrála pouze volná hra pro celé ploše stolu bez omezení. Když však hráči při jistém postavení koulí v rohu dovedli na tomto místě zahrát téměř nekonečné série, byly zavedeny dnešní rohy s omezením.
První mistrovství světa se hrálo v New Yorku v roce 1873 a světové prvenství slavil Francouz Garrnier. Kulečníková hra se velmi rychle šířila po celém světě a její obliba vzrůstala. V roce 1895 byl založel Svaz americký, v roce 1903 Svaz francouzský, 1906 Svaz belgický a roku 1911 Svaz holandský. Kulečník se postupem času rozšířil po celé Evropě. Mezi lety 1770 - 1920 se stal nejoblíbenější stolní hrou Anglie a poté vyrazil za oceán. Amerika, jakožto bývalá kolonie Evropských velmocí, hru přijala veli rychle, lehce ji zjednodušila a tím přiblížila širové veřejnosti. Dnes můžeme říct, že Americký Pool vládne světu jako jedna z nejzábavnějších stolních her. V Anglii se hra vyvinula do dnešní podoby Snooker a English 51 (malý Snooker). V Rusku zase převládá hra Pyramida.
Kulečníkový salon v prvním patře Vídeňské kavárny s okny na Václavské náměstí a ulici Na Příkopě.
Sportovní kulečník u nás má hned několik podob a disciplín. Hraje se jak na malém stole o rozměrech 210 x 105 cm, tak na stole velkém o rozměrech 284 x 142 cm, v disciplínách "Volná hra", "Kádrové hry" či "Jednoband" a "Trojband". Soutěží mezi sebou jednotlivci, dvojice nebo družstva.
Dvorský oddíl sportovního kulečníku prošel v minulých letech několika změnami, bohužel ne vždy v pozitivním smyslu slova. Souhrou několika nešťastných okolností přišli Dvorští hráči o svou původní hernu a jen díky vstřícnému přístupu oddílu kuželkářů našli nakonec nouzové zázemí v budově kuželny na nábřeží Jiřího Wolkera. Tam působí od roku 2010 do současnosti. Stav herny bohužel nedovoluje pořádat oficiální turnaje a soutěže a rovněž možnosti rozvoje oddílu například o kategorii mládeže jsou díky této skutečnosti značně omezené. A že by byli nováčci pod opravdu odborným vedením svědčí bohatý výčet úspěchů našich hráčů:
Jan Frieda - 7-mi násobný mistr ČR v herních sezonách 1988, 1989, 2012/2013 a 2013/2014, 3.místo na MČR 2014/2015, mnohonásobný přeborník Východočeské oblasti, účastník ME. V roce 2012 mu byla udělana cena Osobnost města Dvora Králové nad Labem
Zdeněk Horáček - mistr ČR z roku 1989, mnohonásobný přeborník Východočeské oblasti
Pavel Škop - dvojnásobný mistr ČR z let 2002 a 2005, 3.místo na MČR 2014, mnohonásobný přeborník Východočeské oblasti, účastník ME. V roce 2006 mu byla udělena cena Osobnost města Dvůr Králové nad Labem
Oddíl má v současné době 18 hráčů, z toho právě tři výše uvedení jsou aktivními v Českomoravském billiardovém svazu. Podrobnější informace o turnajích, soutěžích a výsledcích naleznete na JVG: Kulečníkový výsledkový servis
Tréninky probíhají dle individuálních potřeb hráčů.
Budou-li Vás zajímat další informace o sportovním kulečníku ve Dvoře Králové nad Labem, můžete využít kontaktní formulář níže.